Počasí láká k venkovním aktivitám, piknikům, relaxu v přírodě. Ovšem pozor! V lese, v parku, na zahradě… Všude na vás číhají malí parazité - nenápadní, trpěliví a nebezpeční. Chraňte se, klíšťata útočí.
Klíšťatům se daří v teple a vlhku, ale nepřekáží jim ani sucho. Jejich sezona se rok od roku prodlužuje a chytnout klíště dnes můžete i ve vyšších nadmořských výškách. Infikovaný parazit může ohrozit vaše zdraví, popřípadě život. Jak se tedy těmto malým útočníkům bránit a jak předcházet jejich přisátí?
1 přenašeč – 2 častá onemocnění
Infikované klíště přenáší hned několik nemocí, nejběžnější je ovšem lymská borelióza a encefalitida. Těch byste se určitě rádi vyvarovali. Společný znak těchto dvou onemocnění je právě klíště a to, že mohou postihnout nervový systém člověka. Rok od roku se počet nakažených lidí zvyšuje.
- Lymská boreliózu
Je způsobena bakterií Borellia burgdorferi a je léčitelná antibiotiky.
Očkovat se proti ní mohou pouze vaši mazlíčci. Pro člověka zatím očkovací látka vyvinuta nebyla.
Příznaky jsou různé. Nejčastěji se ovšem po několika týdnech objeví na kůži rudá skvrna se světlým středem, bolesti v krku, bolesti svalů, hlavy. Tyto příznaky nedoprovází rýma ani kašel jako u chřipky.
- Encefalitida
Tuto nemoc způsobuje virus klíštové meningoencefalitidy. Při tomto onemocnění se lékaři spoléhají především na pacientův imunitní systém, protože žádná cílená antivirová léčba neexistuje. A co je dobrou zprávou? Dá se proti ní účinně očkovat.
Příznaky přichází krátce po přisátí klíštěte, zhruba za týden. Připomínají chřipku – teplota, únava, bolesti svalů, kloubů, hlavy – tyto prvotní symptomy ovšem po pár dnech většinou odezní, což může postiženého zmást. Pak už se objeví rovnou příznaky postižení nervového systému jako je horečka, výrazná bolest hlavy, poruchy rovnováhy, zvracení a podobně. V tomto případě IHNED vyhledejte lékaře!
Tip od nás pro Vás:
Pokud se klíště přisaje a odhalíte ho až po několika hodinách:
- Použijte Topol černý. Jakmile parazite odstraníte, ránu potřete touto tinkturou.
- Tinkturu užívejte 14 dní – 1x ráno a 1x večer. Dávkování záleží na vaší váze – kolik kilogramů vážíte, tolik kapek si dejte za den. Rozdělte si je tedy do 2 dávek ( například při váze 70 kg užívejte 35 kapek ráno a 35 kapek večer).
- Alternativou topolu černého může být i Drags imun od firmy Energy. Užívejte 2x denně 5 kapek po dobu 1 – 2 týdnů.
Jak proti klíšťatům bojovat?
Klíšťat se nemusíte bezmezně bát a přírodě se určitě nevyhýbejte. Jen dopředu přemýšlejte, než někam vyrazíte. Ani my nejsme neomylní. Tento článek vznikl na popud naší PharmDr. Hanky Vaňková, která se nedávno potkala tváří v tvář "klíšťové invazi". Před pár dny vyrazila s pejskem na procházku. Nedbala všech varování a vyšla si nalehko: jen v krátkých legínách a bez repelentu. Hanka si procházku protáhla až na Kosíř, hezky přes vysokou trávu. Když došla domů, nestačila se divit. Z oblečení si sundala celkem 20 nepřisátých klíšťat! A její fenka, vyzbrojená obojkem Foresto, neměla klíště ani jedno. Jak vidíte, opravdu je třeba chránit nejen své mazlíčky, ale i sebe.
Pár tipů a rad na závěr:
- Vybavte se do přírody pečlivě: oblékněte si dlouhé kalhoty i rukáv, nejlépe z hladké látky, obujte si vysoké boty a nezapomeňte ani na pokrývku hlavy.
- Vždy použijte repelenty – ať už chemické – Predator, ComarEX nebo přírodní – Tick a Tack nebo Sprej do přírody. Pro vaše čtyřnohé mazlíčky připravila letos firma Energy novinku: TICKVET.
- Klíště vytahujte opatrně, nejlépe pomocí pinzet na klíšťata. Pro jistější ruku můžete použít i Atix (který klíště zmrazí a přiloženou pinzetou ho lze snadno vytáhnout) nebo Klíšťák Ixoderm (2 kapky gelového roztoku aplikujete přímo na malého útočníka, tím parazita znehybníte a usmrtíte a pak už ho lze jednoduše odstranit).
- Po vytažení klíštěte vždy použijte dezinfekci.
- Preventivní pomocník proti infekci od klíštěte je již zmiňovaný Topol černý, z homeopatické praxe doporučujeme především Ledum Palustre 9CH (který odpuzuje klíšťata i komáry a můžete ho brát v průběhu celých prázdnin – 2x denně).
A jak klíště správně mechanicky odstranit? Z webu www.pozorkliste.cz jsme si půjčili obrázek, který vám to krok za krokem vysvětlí:
Kdo je připraven, není překvapen. Vyzbrojte se proti klíšťatům
a užívejte slunečné dny v přírodě s úsměvem.